Ani netušíte, jak moc mi bylo té paní líto…

Přijela paní koupit si meloun. Otlučený citroen AX (takové to malé prdítko), vystoupila z auta, koukla na cenu a zase zaplula do svého AX a odjela do hypermarketu pro jiný. Bylo mi jí strašně moc líto. Než jsem se stačil otočit a něco jí říct, byla pryč.

Určitě se ptáte, proč mi jí bylo líto a proč tak rychle utekla. Vydržte číst až do konce a dovíte se všechno hned.

Možná v tuhle chvilku očekáváte blog na téma peníze. A chápu to, protože jste na webu,, který se věnuje osobnímu rozvoji , podnikání, vydělávání peněz a vlastně všemu, co se týká podnikání. A taky že jo, bude to o všem, čemu se tenhle web věnuje.

V tomhle blogu se budu věnovat melounům finančním, ale napadlo mě to díky melounům zeleným.

Asi víte, že jsme s přítelkyní začali podnikat v oboru ovoce – zelenina. Začali jsme před pár měsíci a i přesto se nám daří velmi dobře. Zkušenosti s prodejem jsou vždycky nenahraditelné.

Máme 2 prodejny a v té jedné se před chvilkou zastavila paní, co jsem o ní psal výše.

Vysvětlím.

Právě jsme uprostřed melounové sezóny. Markety a obchodníci se předhánějí, kdo prodá levnější melouny. A tak v okolí pořád vidíme nabídky od 8 korun za kilo melounu. A my vesele, už 3 měsíce, prodáváme melouny za 45Kč za kilo. Jsme zlatokopové? Možná v něčích očích ano. V něčích očích jsme velmi, velmi drahý krám.

No a teď vám k tomu řeknu já: Prodáváme prémiové španělské melouny Red Bouquet. Jedny z nejlepších melounů na trhu. Už při rozkrojení vám krásně prasknou a provoní celý krám. Když je rozříznete, vyteče z nich krásně rudá, voňavá šťáva. A když se do něj zakousnete? Labužnická lahůdka. Nebe na jazyku. Uvnitř najdete krásně rudou dužinu plnou luxusní šťávy a jen trošku malinkých bílých semínek, které ani nezjistíte, že jste je spolkli. Takový meloun jsem v životě nejedl. A v marketu na něj rozhodně nenarazíte.

Za ty 3 měsíce, co je prodáváme, jsme jich prodali možná 2 tuny. Možná víc. A jeden jediný byl špatný. Při průměrných 6ti kilech je to nějakých 300 – 350 melounů, co jsme prodali. Jen jeden jsme museli vyhodit. Všechny ostatní byly takové, jak jsem vám popisoval. Nehrozí, že by byl nezralý nebo uvnitř rozbitý, jak s ním někdo mrsknul do bedny nebo jak někomu pře vámi v obchodě upadl. Nejsou plesnivé ani bez šťávy. Každý meloun je perfektní.

Dlužno dodat, že jsme za celou tu dobu prodali jen pár melounů vcelku. Ostatní byly rozkrojené na půlky nebo na čtvrtky. Doslova na prstech jedné ruky by se dalo spočítat, kolik jich bylo vcelku. A většina lidí se pro ně vracela. třeba jen pro čtvrtku, ale přišli opakovaně.

Před pár dny jsme vzali i ty maďarské, s tím, že budou levnější, než ty španělské, a lidi si je budou kupovat.

Možná byste očekávali stejnou reakci zákazníků, jako my. Chyba lávky! Ty maďary skoro nikdo nekupuje! Jednak je máme dražší než markety, ale hlavně stojí za prd.

Takové třináctikilové nic. Voda, pecky a nic.

A tak jsme se úplně v pohodě vrátili k našim oblíbeným španělům. Ještě před 14ti dny byly za 55 a začínali jsme s nimi v květnu za 65 za kilo. Dnes už jsou za 45. A níž se asi nedostanem.

A teď k té paní. Už podle auta bylo poznat, že si ho asi nekoupí. Nepřečetla si, co to je za meloun a ani nechtěla ochutnat. Kousek bych jí ukrojil, proč ne. Zadarmo samozřejmě. Ale tak daleko nedošla. Přišla o možnost, která se jí třeba už nikdy nenaskytne. Místo toho vzala své mopadži, odjela do 13 km vzdáleného marketu, vystojí si dvakrát hodinovou frontu u nedaleké uzavírky, pak stráví hodinu v marketu, kde si koupí i milion věcí, které nechtěla, spolu s 13-17ti kilovým něčím, co jako meloun jen vypadá, ale rozhodně nevoní ani nechutná. Když to spočítám – benzín + čas ji vyjde na nějakých 300 korun.

Přesně tolik by ji stál ten úžasný meloun u nás.

A to nemluví o tom, že stejně nejmíň tři čtvrtě toho „melounu“ vyhodí, protože prostě 13 kilo je moc i na slona. Ani o věcech, které bude mít v košíku tak nějak navíc a meloun tak vlastně vyjde na nějakých 1000 – 1500 Kč.

Proto je mi té paní líto. Honí peníze, šetří a přitom se jí válejí přímo před nosem. Jen je nevidí. Mohla teď už dávno sedět doma a pochutnávat si na úžasném melounu, který pravděpodobně nikdy v životě neměla šanci ochutnat. Místo toho se teď potí v autě v hodinové koloně před uzavírkou (AX klimu nemá), a kdo ví, jak dlouho tam bude stát, až pojede zpátky.

Žijeme právě teď v úžasné době, která je plná příležitostí. Nejen finančních, ale i třeba k cestování, k ochutnávání, k možnosti mít to lepší zboží. A my pořád kupujeme sračky. Hlavně, že jsou levné. Dovolená stála za prd, ale byla levná. Letadlo bylo mizerné, ale letenka byla levná. Hotel strašný, ale levný. Jídlo se nedá jíst, ale neutrácíme tolik. Při tom můžeme všichni mít to prémiové zboží. Prémiový hotel, létat first class, luxusní jídlo, skvělé auto.

Místo abychom se soustředili na to, jak vydělávat víc peněz, aby pro nás nic nebylo problém si to dovolit, honíme se za levným. Stojíme hodiny ve frontách na kase a v zácpách, jen aby byl nákup levný. Ono už to taky dávno není pravda.

A tak se znovu otvírá cesta pro ostatní, kteří to pochopili. Pro zákazníky i pro obchodníky. My žádné fronty nemáme. Naše prodejny máte při cestě nebo v dosahu bydliště. U nás nestojíte 20 minut na kase jako v marketu v Blovicích, kde sídlí naše prodejna. Přitom máme čerstvé, kvalitní zboží. Kdyby náhodou nebylo, objednáte si ho a my vám telefonicky potvrdíme, že pro vás vaše zboží máme. V perfektní kvalitě. A dost často i za lepší ceny, než v marketech. A pokud budete chtít, zboží vám i přivezeme domů.

I v oblasti výdělku a ukládání peněz se časy mění. Zjišťujeme, že držet peníze v bance není vůbec moudré. Přesto si lidi zakládají spořící účty na krásná 3% výnosu. Při 15% inflaci to není ale vůbec moudré. Nakonec v případě potřeby ani nemůžete své peníze rychle vybrat a ještě zaplatíte pokutu. Vzpomeňme jen na nedávné problémy ve Sberbank. Tak je to moudré?

Spousta lidí už to pochopila, ti ostatní na to přijdou velmi, velmi brzy.

Protože čtete tenhle blog až sem, věřím, že patříte mezi ty, co už to pochopili, nebo už jsou na správné cestě. Jen třeba ještě nevíte, jak na to. Pak jste tady naprosto správně.

Před pár měsíci mi byla nabídnuta šance zainvestovat do jednoho projektu. Já jsem peníze investovat do našich nově otevřených obchodů. Dneska, když vidím výsledky, které daný projekt má, skoro lituji, že jsem se nevykašlal na obchody, mohl jsem mít své výnosy bez starostí a vlastně bez práce. No nedá se nic dělat.

Teď jsem našel nějaké volné prostředky a zainvestoval jsem je do druhé vlny tohoto projektu. Výsledky neslibují tak vysoké, přesto to bude velmi zajímavé. Za jeden měsíc víc, než v jakékoli bance za 3 roky. A bez daně. Super.

Zatím ještě jsou volná místa. Chcete to taky? Chcete si do budoucna užívat jen prémiového zboží? Prémiové potraviny, prémiové dovolené, prémiové zážitky? Zanechte mi dole na vás kontakt a mrkněte do emailu. Informace obdržíte během pár okamžiků.